Na konferencji prasowej, która odbyła się  w dniu 2 czerwca 2008 w Miejksim Zakładzie Komunikacji  S.A.w Ostrowie Wielkopolskim zostały przedstawione informacje dotyczące  dwóch nowych autobusów  oraz  informacje na temat uruchomienia nowego połączenia autobusowego do Wrocławia.

1. Nowe autobusy

Miejski Zakład Komunikacji S.A. ma 64 autobusy, ponad połowa z nich to nowe pojazdy niskopodłogowe. 9 jest małopojemnych – mieszczą od 27 do 30 pasażerów.

Spółka MZK SA ogłosiła właśnie przetarg na kupno dwóch kolejnych niskopodłogowych autobusów miejskich, które na ostrowskie ulice wyjadą w IV kwartale tego roku.

„Wymiana taboru polegająca na zakupie nowych fabrycznie autobusów i  jednocześnie wycofaniu z eksploatacji starych, zużytych Jelczy, jest podstawowym elementem strategii Spółki. Tym samym nasi pasażerowie mogą podróżować w coraz lepszych warunkach – wygodne siedzenia, niska podłoga, klimatyzacja, a przecież o to właśnie chodzi” – podkreśla prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji SA Jerzy Walczyński.

Aktualnie dwa nowe fabrycznie pojazdy zostały przez producenta Solaria Bus&Coach Bolechowo k/Poznania właśnie dostarczone do Ostrowa Wielkopolskiego.

- cztery nowe niskopodłogowe autobusy marki SOLARIS URBINO 12, które spełniają aktualne normy unijne Euro 4 w zakresie czystości spalin, są klimatyzowane na całej powierzchni pojazdu, monitorowane – wewnątrz znajdują się cztery kamery. Numer
i kierunek linii wyświetlany jest na elektronicznych tablicach. Autobusy są niskopodłogowe, trzydrzwiowe, jeżdżą na liniach 8,10,13 i 25 oraz M do Kalisza.

- dwa autobusy szkolne: marki AUTOSAN  A0909L przystosowane specjalnie do przewozów dzieci. tzw. Gimbus posiada 39 foteli pasażerskich wyposażonych
w 3 punktowe pasy bezpieczeństwa, ekologiczny silnik CUMMINS ISBe4 185- EURO 4. SA bardzo bezpieczne, mają niezbędne urządzenia ostrzegawczo-sygnalizacyjne wysuwany znak – „Autobus szkolny” oraz znak B-20 „STOP” – zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.

MZK SA dowozi dzieci na terenie trzech gmin: Gminy Raszków 3 autobusy (w tym 1 specjalnie przystosowany do przewozu dzieci), Gmina Ostrów Wielkopolski 2 autobusy (w tym 1 specjalnie przystosowanym do przewozu dzieci) oraz Gminie Przygodzice 1 autobus. Świadczenie tych usług jest możliwe po wygranym postępowaniu przetargowym

- jeden międzymiastowy autobus firmy Solbus z Solca Kujawskiego, pojazd ma indywidualne oświetlenie, indywidualne nawiewy powietrza, dwoje drzwi otwieranych elektropneumatycznie z kokpitu kierowcy. Silnik spełnia normy emisji czystości spalin, autobus ma 45 turystycznych foteli, kamerę cofania i kamerę drzwi tylnych. Ma bardzo pojemny bagażnik podłogowy i półki bagażowe. Do tego klimatyzacja, DVD i dwa monitory LCD 15” i elektroniczną tablicę informacyjną.

Autobus wykorzystywany jest na linii studenckiej do Poznania i na wynajmy okazjonalne, krajowe i zagraniczne.

2.  Linia autobusowa do Wrocławia

Linię autobusową Kalisz – Ostrów Wielkopolski – Wrocław  Miejski Zakład Komunikacji uruchomi z dniem 1 października 2008 roku .

Bilet w jedną stronę kosztować będzie – dla studentów – 8 złotych z Ostrowa, 10 zł – z Kalisza. Czas przejazdu z Ostrowa Wielkopolskiego to 97 minut.

Połączenie Ostrów Wielkopolski – Wrocław skierowane jest przede wszystkim do studentów, którzy podróżują z Południowej Wielkopolski na uczelnie do Wrocławia. Autobus kursować będzie w piątki i  w niedziele.

By uruchomić drugą już linię studencką potrzebna była zgoda dwóch marszałków. Odpowiednie zezwolenie musiał wydać Marszałek Województwa Wielkopolskiego w uzgodnieniu z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego na wykonywanie regularnych przewozów osób w krajowym transporcie drogowym. Uzgodnienia są potrzebne między przewoźnikami i między poszczególnymi samorządami. Myślę, że jest to cenna inicjatywa, szczególnie w dobie zmniejszającej się ilości połączeń kolejowych.” – powiedział prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Radosław Torzyński.

Autobus w piątki wyjeżdżał będzie z Ostrowa Wielkopolskiego o godzinie 12.00,   w niedzielę z Kalisza o 17.00, a z Ostrowa Wielkopolskiego o 17.30. Kurs powrotny  w piątek rozpoczyna się spod Dworca PKS we Wrocławiu o 15.30, w niedzielę   o 20.30. Piątkowa powrotna linia kursuje aż do Kalisza, niedzielna do Ostrowa Wielkopolskiego.

Podobnie jak w przypadku linii do Poznania, która uruchomiliśmy 1 października 2007 roku liczymy nie tylko na studentów. Jest to linia jak najbardziej ogólnodostępna. Bilet szkolny studencki będzie kosztował 10 złotych na trasie  z Kalisza, 8 złotych z Ostrowa Wielkopolskiego. Cena ogólnodostępna to 20 złotych   z Kalisza i 16 złotych z Ostrowa Wielkopolskiego”– dodał prezes MZK S.A.    Jerzy Walczyński.

Do obsługi linii studenckiej do Wrocławia spółka MZK zakupi autobus międzymiastowy– ma być klimatyzowany, z dvd, ekologiczny.

Poza piątkiem i niedzielą - czyli wyjazdami do Wrocławia – autobus ten będzie również obsługiwał przewozy szkolne i wynajmy okazjonalne. Zostanie wyposażony w kasowniki i zostanie przystosowany do obsługi linii międzymiastowych (Pleszew, Krotoszyn).” – dodał prezes Walczyński.

W drodze powrotnej z Wrocławia autobus zatrzymuje się w czterech punktach Ostrowie Wielkopolskim: ul. Wrocławska, ul. Sinkiewicza, Kolejowa Dworzec PKP  i Wojska Polskiego.

Czas przejazdu:

    • Ostrów Wielkopolski – Wrocław – 97 minut
    • Kalisz – Wrocław  -  122 minuty
Szukaj

 

 

 

OSTROWSKI ROWER MIEJSKI

 

 -----------------------------------------------

 

 

 


REJESTRACJA  E-BILETU 

 

LOGOWANIE DO SYSTEMU  E-BILETU

 

-----------------------------------------------

 

 

 

 

 

APLIKACJA myBUS ONLINE

informacja o odjazdach autobusów

 

 

 

-----------------------------------------------

 

 

APLIKACJA

CALLPAY

zakup biletu przez telefon

 

 

 

----------------------------------------------

 

 

 
-----------------------------------------------  

 

 

 

 

 Oficjalna strona Miasta

Ostrowa Wielkopolskiego

 

 -----------------------------------------------

 

 

Centrum Rozwoju Komunalnego


 

 -----------------------------------------------
 Jesteśmy na Facebooku


 -----------------------------------------------